niedziela, 1 grudnia 2013

17. Stan surowy zamknięty :)

Ostatniego dnia listopada oficjalnie możemy ogłosić wszem wobec, że nasz domek osiągnął stan surowy zamknięty. :) Co prawda brakuje nam jeszcze wrót wjazdowych do garażu, ale ten drobny szczegół można pominąć.








To chyba pierwsze zdjęcie takiego widoku - wcześniej pół domu zasłaniała wielka hałda ziemi wybranej pod fundamenty. W piątek koparka zniwelowała teren jednocześnie robiąc obsypkę budynku.


Problematyczna część ściany szczytowej pomiędzy garażem a częścią mieszkalną - jest ona co prawda ocieplona, ale z nałożeniem tynku mogą być pewne trudności. Najgorzej będzie jednak z podprzybitką, ponieważ dojście od spodu z wkrętarką jest niemal niewykonalne. Potrzebny będzie dobry fachowiec albo Pomysłowy Dobromir - w każdym razie coś na pewno się wymyśli.


Po ponad pięciu godzinach gimnastykowania się na ościeżnicach oraz skubania, zdzierania, zdrapywania, zrywania i ściągania folii ochronnych (od razu sobie pomyślałem o myciu okien w przyszłości - weekend będzie za krótki. ;) ), wszystkie okna w końcu nabrały złotodębych kolorków.  Zarówno od środka...




...jak i na zewnątrz. Tutaj przy okazji tego ujęcia chciałem sprawdzić czy kolor lakierobejcy V33 o kolorze złotego dębu pasuje faktycznie do koloru stolarki. Wygląda jednak na to, że nawet po jednokrotnym malowaniu bliżej mu do ciemniejszego orzecha. :( Trzeba będzie popróbować z innymi odcieniami albo producentami.


Dekarze zamontowali na koniec grzybki wentylacyjne - tutaj wyprowadzenie kanałów z kuchni. To nimi będzie leciał zapach bigosu albo ciasta drożdżowego. ;)

 A ten samotny grzybek ma wyprowadzać powietrze ze spiżarki - nad nim długo się głowiliśmy z dekarzami, bo w projekcie miał być niżej, ale wtedy rura kanałowa przechodziłaby w połowie sypialni na górze, co mi się bardzo nie podobało. W końcu stanęło na tym, że grzybek wystawiamy prawie pod kalenicą a rurę puści się wzdłuż krokwi po skosie - nie wiem czy to będzie spełniać swoje zadanie w takiej postaci, ale chyba nie jest to coś krytycznego.

Murarze dokończyli też brakujące ścianki działowe. Na dole - spiżarka:


Ścianka pomiędzy schodami a piwniczką:


Na górze - ścianka oddzielająca klatkę schodową i łazienkę:




 Ścianka pomiędzy naszą sypialnią a korytarzem prowadzącym do pomieszczenia gospodarczego:

Oraz na sam deser - ścianka pomiędzy garderobą a pomieszczeniem gospodarczym, na którą poprzednio zabrakło kilkudziesięciu pustaków:



Tu jeszcze widok na naszą sypialnię - tym razem już z oknem połaciowym:

 Oraz widok nań z garderoby:

Górna łazienka:

Okna połaciowe dość sympatycznie się otwierają i sprawiają wrażenie całkiem solidnych - mam nadzieję, że to wrażenie nie zmieni się przez długie lata. ;)

A tu okno wyłazowe - zawsze mi się wydawało, że to będzie takie malutkie okieneczko, a to naprawdę spore okno. Powinno dobrze doświetlić część strychową.



Podczas prac porządkowych zabezpieczyliśmy też schody na klatce, żeby ktoś przy zwiedzaniu nie chciał zejść prawą stroną (chociaż jest to zdecydowanie szybszy sposób na znalezienie się na dole;)).



Koparkowy mimo że jeździł praktycznie cały dzień, nie zdążył jeszcze wkopać drenów pod docelową studzienkę zbiorczą od drenażu opaskowego. Musi to jeszcze dokończyć przed zimą.

Schron atomowy przetrwał zagładę przygotowaną przez koparkowego ;)

 Operator koparki tak się wczuł w rolę destruktora, że próbował zniwelować betonowe ogrodzenie sąsiadów. Ale dzięki temu będzie mieć podwójny pretekst, żeby do nas zawitać ponownie - wkopie dreny i wymieni sąsiadom zniszczony betonowy słupek. ;) 


Tutaj jeszcze wczoraj sterta śmieci sięgała niemal górnej części blaszaka - oczywiście nie mam zdjęcia "przed", więc i tak nikt nie uwierzy. ;) Śmieci zostały zutylizowane na terenie działki w sposób ekologiczny i zgodny z wszelkimi normami unijnymi, czyli sfajczone. ;)




 Jak widać dachówki zostały całkiem dobrze wyliczone, bo zostało raptem kilkanaście dachówek i ok. 25 sztuk gąsiorów, które niepotrzebnie przywiozłem jako dodatkowe zamówienie (niestety dekarze mimo że sympatyczni, to sztukę policzenia do trzydziestu nie do końca opanowali :)). 


Cieszymy się, że udało się budynek zamknąć przed zimą, choć momentami kosztowało nas to sporo stresu. :) Teraz czas na chwilę wytchnienia i zastanowienia się na spokojnie nad dalszymi pracami. No i oczywiście na zebranie dodatkowych sił na jeszcze większe wyzwanie, czyli instalacje i wykończeniówka. Mamy nadzieję, że to my wykończymy dom, a nie on nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu nam pomagali zarówno słowem jak i czynem dotrzeć do tego momentu - jesteśmy Wam bardzo wdzięczni i prosimy o jeszcze. :)

13 komentarzy:


  1. witam! My tez będziemy budować taki domek. Mamy takie pytanie czy konstrukcja stropu to teriva 1 czy jest to konstrukcja zmieniona żelbetowa? - strop monolityczny?, czy garaż jest na tym samym poziomie z parterem?, czy jest uskok? i jak duży z korytarza do garażu? Czy jest obniżenie strychu?, jeśli tak to ile? Bardzo prosimy o odpowiedź jeśli to możliwe, z góry dziękujemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. My zdecydowaliśmy się ostatecznie na tradycyjny strop monolityczny, mimo że w projekcie sugerują Terivę. Jeśli chodzi o różnicę poziomów pomiędzy częścią nad garażem i częścią "mieszkalną" - w którymś z postów opisywałem tę kwestię: podejrzewam, że trochę z lenistwa ekipy budującej, murarze zrobili te 2 części na tym samym poziomie i akurat tu się z nimi zgodziliśmy, ponieważ w projekcie ten uskok ma, jeśli dobrze pamiętam coś ok. 15-20cm. Czyli tak trochę nijak - pamiętam, że to wychodziło jakoś niecały stopień, a jednak taki uskok to zawsze komplikacje, w budowaniu, wykańczaniu czy w końcu użytkowaniu. Tak jest wg mnie lepiej - należy jedynie pamiętać, że poddasze nad częścią garażową będzie niżej o wartość tego uskoku z projektu. U nas krokwie w tej części oparte są bezpośrednio na wieńcu, czyli tam nie ma już ściany kolankowej, a nie ma jej, bo w przeciwnym razie dachy nad garażem i nad częścią mieszkalną niemal by się połączyły w poziomie, a to już by mocno zmieniło bryłę budynku. Tak więc polecam również u Państwa wylać strop w całości na tym samym poziomie.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. 1. A czy w salonie pod stropem idzie jakaś belka żelbetowa, pomagająca przenieść całe obciążenia stropu? pytam bo pomieszczenie w salonie jest dosyć duże.
      2. Jaka jest grubość stropu żelbetowego?
      3. Z jakiej firmy Państwo kupowaliście projekt?
      4. Czy zmiany dotyczące konstrukcji stropu ( zmiana stropu teriva na strop monolityczny żelbetowy) dokonywał architekt miejscowy, czy zmieniał to architekt z firmy z której został zakupiony projekt?

      Usuń
    3. 1. Nie ma dodatkowej belki. Wydaje mi się, że 30m2 to mimo wszystko nie jakieś ogromne pomieszczenie, które by wymagało dodatkowego wzmocnienia stropu.
      2. Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem - to już było na głowie kierownika. ;)
      3. Projekt zamawialiśmy bezpośrednio w pracowni autorskiej z Jeleniej Góry - zdaje się, że stąd dobreprojekty.pl
      4. Całą adaptację projektu, w tym zmianę konstrukcji, robił lokalny architekt.

      Usuń
  2. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  4. Super artykuł. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie ukrywam, że też właśnie poszukuję takich informacji, a konkretnie sprawdzam, jaki jest zakres prac, aby ukończyć stan surowy zamknięty. Wiele informacji już do tej pory udało mi się znaleźć na stronie https://www.wybudujmydom.pl/stan-surowy/zakres-robot-dla-stanu-surowego-zamknietego/ , więc na pewno warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak już stan surowy zamknięty to i są okna. Ja mam w planach projekt domu z dachem płaskim i tak się zastanawiam czy nie będzie kłopotu z oknami. Na pewno można je zamawiać od producenta Dakea, słyszeliście już może opinie na temat tej firmy? Widzę, że udzielają najdłuższej gwarancji na rynku, mają okna i drewniane i plastikowe w ofercie, do tego akcesoria komfortowe.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety