czwartek, 20 lutego 2014

18. Instalacja elektryczna

    Po nieco ponad dwumiesięcznej przerwie wracamy z dalszymi pracami w naszym domku. Pogoda nieśmiało zachęca do kolejnych zadań, a dodatkowo motywuje nas najmłodszy Inwestor (lub Inwestorka), który póki co ma ok.10 cm, ale pod koniec wakacji może być poważnie zainteresowany zajęciem ostatniej (niezarezerwowanej do tej pory) sypialni.:)
 
Na razie dość leniwie zaczynamy - tym bardziej, że każdą najdrobniejszą rzecz musimy organizować już sami, bez specjalnej pomocy kierownika. Ale może dzięki temu będziemy mieć większą kontrolę nad tym co i kto robi.
 
Na pierwszy rzut poszła instalacja elektryczna. Dzięki naprawdę sprytnym elektrykom z polecenia, cała akcja poszła całkiem gładko i sprawnie. Wystarczyło godzinne spotkanie i spacer po całym domu z kredą do oznaczania punktów - elektrycy podpowiedzieli mnóstwo fajnych patentów, dzięki którym, mamy nadzieję, cała instalacja została dość sensownie zaplanowana. Sam montaż również przebiegł dość szybko - całość została zakończona w niecałe 3 dni, co jak na 2 osoby chyba jest niezłym rezultatem. Tym bardziej, że wcale nie poprzestaliśmy na dość ubogim, jak to określił jeden z elektryków, schemacie wg projektu budowlanego. Ale po kolei..
 
 
Z zewnątrz zmian oczywiście nie widać. Chyba że dla wprawnego oka..
 
..no właśnie. Oświetlenie drzwi wejściowych i dzwonek.
 
Największa niewiadoma, czyli kuchnia. Tutaj musieliśmy zrobić dużo założeń, bo bez projektu zabudowy ciężko przewidzieć, gdzie będzie gniazdko, włącznik czy inny pstryczek. 
 
Na pewno na ścianie z drzwiami do kuchni będzie płyta grzewcza - dlatego tam też specjalne podłączenie na 400V. Dodatkowo kilka gniazdek i napięcie pod okap kuchenny.
 
Wejście do salonu - włączniki świateł i pierwszy bajer, czyli włącznik do gniazdka, "żeby nie trzeba było się schylać przy wyłączaniu światełek na choince" ;) 
 
Salon - listwa do telewizora + wyprowadzenie kabli do kina domowego (na wypadek gdybyśmy się kiedyś dorobili takowego;))
 
Salon - kinkiety na ścianach, kable do głośników i kilka włączników do światła i gniazdka na tarasie.
 
Garaż - jak to w garażu, kilka gniazdek i...
 
...tablica rozdzielcza.Na razie utrzymywana siłą woli i przewodami.
 
Kotłownia - podłączenie do przyszłego pieca.
 
A tu już góra - korytarz z konstrukcją ścianową do łazienki. Tutaj przewody schowane w plastikowych peszlach, które będą upchnięte w ścianki regipsowe. Widoczne są też trzy krzyżowe włączniki światła korytarzowego - jeden z prawej strony, drugi obok włącznika do łazienki i trzeci na końcu korytarza. Mają one ułatwić poruszanie się po wąskim korytarzu, który docelowo będzie zupełnie ciemny - dlatego z kilku miejsc będzie można włączyć i wyłączyć światło.
 
Sypialnia "nasza" - kolejny bajer dla leniwych: wyłącznik światła górnego przy łóżku. Zamiast rzucać kapciem z łóżka, żeby wyłączyć światło wystarczy sięgnąć ręką.
 
Sypialnia "nasza" - co prawda nie chcemy mieć TV w sypialni, ale jeśli się nam odwidzi to jesteśmy na to przygotowani. Listwa RTV i kabel antenowy zamontowane.
 
Sypialnia dziecinna - gniazdko i wyprowadzenie instalacji na strych.
 
Sypialnia dziecinna - kilka gniazdek i kabel RTV.
 
Łazienka - gniazdka i oświetlenie do dwóch umywalek.

W następnej kolejności planujemy zrobić tynki wewnętrzne lub instalacje hydrauliczne, w zależności co uda się wcześniej zorganizować. Wstępnie mamy również zaklepaną ekipę na wykończeniówkę, czyli suchą zabudowę, tynki zewnętrzne, itp.

16 komentarzy:

  1. Witam! Budujemy taki sam dom tylko, że w odbiciu lustrzanym. Mamy zrobioną elektrykę i hydraulikę,pod koniec marca montowanie okien, w połowie kwietnia przychodzi ekipa do tynków, a po tynkach umówiona jest ekipa do centralnego ogrzewania. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, chętnie się skontaktuję z wami, bo chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób zostały rozwiązane kwestie pionów kanalizacyjnych.
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Piony kanalizacyjne są puszczone w ścianach i hydraulik doradził nam, żeby przygotować sobie na przyszłość rurki na solary.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niegłupi pomysł z tymi solarami. :) Co do pionów- chodzi mi konkretnie o ten pion, który idzie wzdłuż ściany pomiędzy łazienkami a klatką schodową. Wygląda na to, że u nas murarze się pomylili i wyjście pionu zrobili w piwniczce (zamiast po stronie łazienki), co powoduje, że pion musiałby iść w górę klatką schodową. I teraz główkujemy jak ten pion wpuścić z powrotem w tę ścianę. U Was bez problemu pion "schował" się w całości w tę ścianę? Jeśli macie jakąś galerię lub bloga - poproszę o namiar :) chętnie obejrzymy kolejne BW-44 (bo tych nadal niestety mało w necie). Pozdrawiam

      Usuń
  3. Czy można prosić o Państwa adres mailowy, żeby omówić interesujące Państwa kwestie i przy okazji mogłabym wysłać zdjęcia z naszej budowy. A jeśli chodzi o piony to jest puszczony z łazienki górnej do ściany piwniczki i bez problemu się schował w tej ściance

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  6. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapewnij sobie komfort i bezpieczeństwo dzięki profesjonalnym usługom instalacji teletechnicznych. Nasz doświadczony zespół zapewni Ci szybki i solidny montaż, gwarantując pełną funkcjonalność i niezawodność Twojego systemu komunikacyjnego. https://dolata-electric.pl/instalacje-teletechniczne/

    OdpowiedzUsuń

Etykiety